Уапсен и вујкото на осомничениот за масовното убиство кај Младеновац

Вујкото на Урош Блажиќ, кој ги изврши масовните убиства во Младеновац и Смедерево, е уапсен поради сомнение дека сторил кривично дело недозволено изработување, држење, носење и тргување со оружје и распрскувачки материјали.

На Г.Г. (49) му е одредена мерка притвор во траење од 48 часа, соопштија од Вишото јавно обвинителство Смедерево.

Тој е уапсен врз основа на нови факти утврдени во истрагата која е во тек против Урош и неговиот татко, со цел да се утврдат и расветлат сите околности во врска со потеклото на оружјето со кое обвинетиот ги извршил кривичните дела кои му се товарат.

Г.Г. заедно со кривичната пријава ќе биде донесен на распит во просториите на Вишото јавно обвинителство во Смедерево.

Урош е осомничен за сторени кривични дела тешко убиство, недозволено изработување, држење, држење и тргување со оружје и распрскувачки материјали, грабнување и неовластено користење туѓо возило. При претрес на куќа и викендица сопственост на осомничениот, пронајдено е поголемо количество оружје.

Во викендица се пронајдени карабин со оптика, пиштол, сигнален пиштол, два пригушувачи, ловечки нож и други делови за оружје, 164 куршуми различен калибар, 13 ловечки патрони, 12 чаури, 4 сигнални куршуми и 25 парчиња карабинска муниција.

При претресот на куќата и помошниот објект во населба Вињиште, полицијата пронашла четири рачни бомби, неколку кутии пиштолска муниција, неколку парчиња муниција за пушка, рамка за пиштол, две рамки најверојатно за автоматска пушка, носач за оптика, како и автоматска пушка без сериски број.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...