Убиен началникот Хостомел додека делел хуманитарна помош

Руски трупи го убиле началникот на Хостомел Јуриј Прилипко и двајца негови соработници додека делеле хуманитарна помош.

„Поглаварот на заедницата Хостомел, Јуриј Илич Прилипко, беше убиен додека делеше леб на гладните, лекови на болните и ги тешеше ранетите. За тоа време окупаторите го убија заедно со неговите другари“, соопшти локалниот совет.

Прилипко не бил должен да им помага на луѓето, но сепак го направил тоа.

„Луѓето го чекаа, видоа надеж во него, веруваа во него. Така го направи својот избор. Загина за заедницата, умре за Хостомел, умре како херој. Вечен спомен и нашата благодарност“, додаде Советот.

Како што е соопштено, украинскиот претседател Володимир Зеленски му ја додели титулата град херој на шест украински градови и населени места, вклучувајќи го и Хостомел.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...