Ѓукановиќ: Без ДПС нема да може

Претседателот на Демократската партија на социјалистите (ДПС), Мило Ѓукановиќ изјави дека новата влада нема да може да донесе никаква одлука без таа партија.

„Добрата вест е што клеронационалистичката влада ја изгуби довербата. Која и да е новата влада, важни фактори ќе бидат партиите и без нас не може да се донесе одлука“, рече лидерот на Демократската партија на социјалистите Ѓукановиќ, пренесува портал Аналитика.

Тој додаде дека е сигурен оти новата влада „нема да трае подолго од една година“.

„Ќе дојдеме до моментот кога ДПС и нејзините партнери ќе бидат центарот на црногорската политика“, додаде Ѓукановиќ.

Примерот со Црна Гора, тврди тој, покажал дека промената на власта не мора да биде добра.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...