Укинати се сите ограничувања за влез во Хрватска


Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска изјави дека ќе го прогласи за предавник секој кој нема да го блокира влезот на Финска и Шведска во НАТО, додека Хрватите во БиХ не добијат писмена гаранција дека изборниот закон во БиХ ќе се промени.

Милановиќ, кој повеќепати изјави дека е против приемот на Финска и Шведска во НАТО, доколку не се промени изборниот закон во БиХ, изјави дека Хрватска има историска можност да се бори за Хрватите од Босна и Херцеговина.

„Тоа е хрватски интерес, не е каприц и опсесија, во хрватскиот Сабор не доаѓа предвид да се гласа за какво било проширување на НАТО. Јас зборувам многу јасно, додека Хрватите во БиХ не добијат писмена гаранција дека се решени работите. Додека не се стави на хартија, значи до промена на законот. Кој не гласа така, ќе го наречам предавник, како и секој што пие кафе со нив“, рече Милановиќ.

Тој и претходно посочи дека хрватскиот парламент не смее да ратификува ничие пристапување во НАТО додека не се смени изборниот закон во БиХ.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...