Украина ја обвини Русија за кражба на жито


Фото: Маја Јаневска-Илиева

Украинскиот заменик министер за земјоделство Тарас Висоцки ја обвини Русија дека украла стотици илјади тони жито од територијата окупирана од нејзините сили.

Говорејќи на украинската национална телевизија, Тарас Висоцки рече дека стравува дека Русија може да украде поголем дел од 1,5 милиони тони жито во областите кои сега се под нејзина контрола.

Русија засега не ги коментираше обвинувањата.

Висоцки, сепак, ги уверува Украинците дека нема да има недостиг од храна.

Товарен брод со повеќе од 71.000 тони украинска пченка го напушти романското пристаниште Констанца во четвртокот, прв откако Русија ја нападна Украина на 24 февруари.

Украинската стока се извезува во пристаништето Констанца, што е гест на романска солидарност, додека руската морнарица продолжува да ја блокира Одеса.

ТОП ВЕСТИ

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом,...

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за формата на продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ

Централниот и Извршниот одбор на СДСМ денеска ќе одржат седници на кои тема ќе бидат начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите...

Трамп во вторник е на суд во Мајами, објави дека по втор пат е обвинет годинава

Доналд Трамп синоќа објави дека е обвинет по втор пат оваа година – овој пат по федерални обвиненија во случај што се фокусира на...

Продолжува испумпувањето на водата по вчерашното невреме во Делчево

И утрово продолжи испумпувањето на вода од подрумите на луѓето, по поплавите од невремето кое вчера попладне го зафати Делечево. Доцна синоќа помош на...

Груби оствари средба со заменик американскиот амбасадор, Мејер

Скопје, 8 јуни – Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г-дин Артан Груби оствари средба со заменик американскиот...