Украина: Чуваме тела на 7.000 загинати руски војници, Русија не сака да ги земе

Независниот руски портал „Медуза“ направи реконструкција на масакрот во Буча. Од „Медуза“ дошле до снимката од дрон, за која велат дека е направена помеѓу 23 и 30 март, во време кога руските војници биле во Буча.

Овој портал тврди дека видеото е доказ оти злосторствата и убиствата се извршени во време кога руските војници биле во градот.

Снимките од дрон покажуваат уништени улици и трупови на патот. Новинарите на „Медуза“ ја споредиле снимката од дрон со фотографии направени на местото на настанот.

„На овие снимки можете да ги видите телата на убиените како лежат на улицата Јаблонска, како и на неколку соседни улици. Ги лоциравме локациите на телата и тие целосно се совпаѓаат со снимките од локациите на телата преземени од украинската полиција и новинарите, а направени на 1 и 2 април, по повлекувањето на Русите“, пишува „Медуза“.

„Важно е да се напомене дека сите мртви снимени од воздух лежат не само на исто место, туку и во иста положба како на сликите направени од земја“, нагласува „Медуза“.

Порталот објаснува и зошто веруваат дека снимката е направена во време кога во градот имало Руси. Прво, пишува „Медуза“, на снимките од воздух јасно се гледа руската воена опрема. Опремата е видлива од 23 до 28 март, а подоцна ја нема повеќе. Второ, велат, од метаподатоците го прочитале точното време на снимањето. Трето, додаваат тие, бидејќи и метаподатоците може да се фалсификуваат, користеле астрономија и сенки. Тоа, велат, се поклопило со податоците од метаподатоците на снимката.

ТОП ВЕСТИ

Роналдо по новиот рекорд: Одлично е што уште играм и постигнувам голови

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIКристијано Роналдо постави два рекорди за време на дуелот...

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...