Украина ќе го брани Косово ако Србија нападне, дециден пратеникот Гончаренко

Украинскиот пратеник и член на делегацијата во Парламентарното собрание на Советот на Европа, Олексеј Гончаренко, во однос на актуелните случувања меѓу Србија и Косово, на неговиот профил на Твитер порача дека Укараина е подготвена да го брани Косово ако биде нападнато од страна на српските сили.

 

 

– Ако Србија го нападне Косово, ние треба да ги браниме Косовците. Украина е подготвена да реагира со своите војници на терен,  наведувајќи дека „Србија се обидува да започне агресивна војна, исто како Путин“.

„Како што реков, Србија е „тројанскиот коњ“ на Путин во Европа“, пишува тој.

На неговата изјава реагираше Ричард Гренел, кој кратко му одговори:

– Ти си луд.

 

ТОП ВЕСТИ

СДСМ: Во заложништво на Апасиев, Мицкоски е класичен антиевропски политичар

Христијан Мицкоски е класичен антиевропски политичар, заложник на Димитар Апасиев и Левица, со кого се наптреваруваат во блокади и кочење на државата велат од...

(ВО ЖИВО) Изјави на премиерот Ковачевски, министерот Меџити и амбасадорката Агелер

Изјави на премиерот Димитар Ковачевски, министерот за здравство Фатмир Меџити и амбасадорката на САД, Анџела Прајс Агелер по посетата на реновираниот дел на Универзитетската...

(ВИДЕО) Запалено градското собрание во градот Бордо на синоќешните протести во Франција

Според извештаите на француското МВР, на вчерашните протести ширум земјата излегле над еден милион луѓе, а поради немирите низ целата земја биле уапсени 80...

(Видео) Огромен пожар во Истанбул: Огнена стихија зафати хотел, две лица загинаа

Две лица загинаа, а уште две се повредени во пожар што рано утринава избувна во седумкатен хотел во Истанбул. Причината за пожарот засега не е...

24 години од бомбардирањето на НАТО врз Југославија

На 24 март 1999 г. НАТО без одлука на Советот за Безбедност на ОН, започна терористички напад врз СР Југославија. Најмладата жртва на агресијата...