Украина ќе го повлече барањето за членство во НАТО?

Украинскиот амбасадор во Велика Британија, Вадим Пристајко, посочи дека неговата земја можеби и би го повлекла барањето за полноправно членство во НАТО, со цел да се избегне поголем воен конфилкт со Русија.

Во интервјуто за Би-би-си радио, Пристајко беше запрашан дали Украинците би се откажале од НАТО, за да избегнат војна со Русија?

– Би можеле да го сториме тоа, особено кога сме третирани на таков начи, со уцени и притисоци – изјави амбасадорот.

Пристајко потсети дека во моментов Украина е незаштитена од можната руска инвазија и дека самата ќе треба да се соочи со евентуалната воена интервенција.

– Повторно ќе бидеме незаштитени бидејќи не сме дел од алијансата, во време кога нашите соседи се дел од безбедносната организација – додаде тој.

Рускиот претедател Владимир Путин во разговорите со западните претставници, повеќе пати повтори дека неговата земја нема да го толерира украинското членство во НАТО.

ТОП ВЕСТИ

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом,...

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за формата на продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ

Централниот и Извршниот одбор на СДСМ денеска ќе одржат седници на кои тема ќе бидат начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите...