Украина: На светот му се заканува нуклеарна катастрофа, Русите лансираа ракети над нуклеарната централа

Системот за предупредување за итни случаи на ЕУ добил 20 известувања, помалку во 2021 година отколку во претходната година, при што земјите од ЕУ најмногу предупредуваат за проблеми со моторните возила и играчките, се вели во извештајот на Европската комисија.

Минатата година „Safety Gate“ доби 2.142 предупредувања од членките на ЕУ за опасни производи, 4,8 отсто помалку отколку во 2020 година, соопшти ЕК.

Имаше помалку предупредувања, но бројот на производи кои можат да претставуваат закана за животната средина е двојно зголемен, предупреди еврокомесарот за правда Дидие Рејндерс.

Најмногу предупредувања има од Германија и најмногу се однесуваат на моторни возила, кои за првпат се најдоа на врвот на листата по бројот на опомени.

„Што се однесува до моторните возила, преземените мерки главно вклучуваа отповикување по откривањето на технички проблеми“, се вели во извештајот.

На второ место се играчките, кои сочинуваат една петтина од предупредувањата, и електричните апарати и накитот, со учество од девет отсто. Поради пандемијата на коронавирус, зачестија предупредувањата за потенцијално опасна заштитна опрема, особено маски, со учество од шест отсто.

Лошо дизајнираниот производ претставува многу поголем ризик за децата отколку за возрасните, нагласи еврокомесарот. Проблемите со играчките вклучуваат присуство на опасни хемикалии и батерии, а пријавени се и електрични апарати поради прегревање и изложеност на живи делови.

Најчести закани се можноста за повреда, изложеност на хемикалии, предизвикување пожар, задушување и струен удар. Минатата година до Хрватска беа испратени 19 опомени од системот, покажува извештајот.

„Safety Gate“ го користат околу триесет европски земји и Европската комисија за размена на информации за опасните непрехранбени производи.

Системот им овозможува на земјите брзо да проверат дали некој производ е на нивниот пазар и да иницираат процес на повлекување доколку е потребно.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...