Украина нуди 1 милион долари и државјанство на руските пилоти кои бегаат

Украина нуди 1 милион долари и државјанство на руските пилоти кои бегаат.

Украинската државна компанија за оружје „Укроборонпром“ понуди по 1 милион долари за секој заробен руски воен авион. Условот е авионот да биде во состојба подготвена за борба, а понудата важи и за руските пилоти кои се подготвени да побегнат на украинската страна.

Укроборонпром, исто така, објави дека нуди половина милион долари за секој заробен руски воен хеликоптер во способна состојба.

„Им гарантираме државјанство на слободна земја на сите пилоти на Руската Федерација кои се подготвени да учествуваат во програмата“, објави украинската државна компанија.

ТОП ВЕСТИ

Елмас и Чурлинов ја скршија цврстата Малта на „Тодор Проески“

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIНа Арената „Тодор Проески“, Македонија вечерва забележа победа против...

Шетала гола на улица со денови: Популарна актерка сместена на психијатрија (ФОТО)

Тинејџерската филмска ѕвезда Аманда Бајнс со денови бесцелно талкала низ улиците на Лос Анџелес, а потоа почнала да се шета целосно гола, по...

Битиќи со порака до компаниите: Не стравувам од вештачко враќање на цените, граѓаните нема да ја плаќаат цената

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, потенцира дека не стравува од вештачко враќање на цените на производите што сега се со замрзнати вредности. „Првите позитивни...