Украина ослободи уште едно место блиску уништениот Бахмут

Украина соопшти дека нејзините сили повторно го зазеле Клишчиивка, село во Донецк на девет километри јужно од Бахмут.

„Клишчиивка беше исчистена од Руси и ослободена“, рече командантот на копнените сили на Украина, Олександр Сирски, во изјавата рано во понеделникот.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето секојдневно обраќање во неделата вечерта им се заблагодари на украинските војници за нивните напори, велејќи: „Би сакал особено да ги споменам воините кои постепено ја враќаат територијата на Украина, особено во областа Бахмут… браво!

Во неделата, украинските војници објавија видео на социјалните мрежи на кое се прикажани војници покрај урнатините во Клишчиивка со украинското знаме и знамиња на нивната бригада. Борците предупредија дека руските сили не планираат да се откажат од стратешки важните локации околу Бахмут и ги напаѓаат нивните позиции со сето оружје што го имаат.

Хана Малијар, заменик-министер за одбрана на Украина, потврди дека силите на Кремљ се обидуваат да ги вратат загубените позиции во близина на Клишчиивка и Андриивка, друго село во близина на Бахмут кое украинските сили го ослободија во петокот.

Украинските сили во Бахмут мораа да ги бранат своите позиции и да нападнат во исто време, рече Малијар во изјавата во понеделникот наутро.

Беа потребни девет месеци за руските сили да го заземат Бахмут и областа околу него по целосната инвазија на Кремљ на Украина. Според американските проценки, Москва имаше повеќе од 20.000 војници убиени и 60.000 ранети при заземањето на градот, во кој се забележани некои од најбруталните борби во војната и е претворен во урнатини.

ТОП ВЕСТИ

(Видео) Сондата со примерок од опасниот астероид стигна на Земјата

Сондата со примерок од астероидот Бену слета на Земјата во неделата. Научниците на НАСА се надеваат дека материјалот може подобро да објасни како настанал...

Во Дебар отворен фестивалот “Албански театар во Македонија”

Со претставата „Лет над албанскиот театар” во режија на Ерсон Зимберај, а во изведба на албанскиот театар од Куманово, синоќа  во Центарот за култура...

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...