Украина: Ова се имиња на руски шпиони кои дејствуваат во Европа


Украина соопшти дека открила 620 руски шпиони – вклучително и еден кој очигледно се гледа себеси како Џејмс Бонд и на „Скајп“ го користи прекарот „џејмсбонд007“, пишува „Телеграф“, додавајќи дека ова е еден од обидите да се посрамоти Москва.

Украина не откри како дошла до списокот, но истражувачката новинарска група Bellingcat вели дека некои информации се чини дека се засновани на претходно протекување на податоци.

Официјални лица ги обвинуваат наведените за вмешаност во криминални активности низ Европа, а некои од идентификуваните биле активни во Велика Британијa. Списокот ги вклучува нивните имиња, датуми на раѓање, броеви на пасоши, телефонски броеви, регистарски таблички на автомобили, адреси, па дури и нивните навики, пишува весникот.

„Телеграф“ пишува дека за еден шпион се вели дека сака премиум автомобили, а за друг дека е алкохоличар кој постојано ги прекршува сообраќајните прописи.

Но, украинските власти, исто така, ги обвинуваат шпионите дека се вмешани во криминални активности во Европа.

Украинците не откриваат детали како дошле до списокот. Но, Арик Толер, истражувач на Bellingcat, вели дека некои податоци се чини дека се засновани на претходни протекувања од чувствителни руски разузнавачки служби.

Минатата недела, Русија, наводно, започнала потрага по западни шпиони во ФСБ, што имплицира дека Москва стравува дека има шпиони во агенцијата кои работат за другата страна.

Владимир Путин, пишува „Телеграф“, наводно ставил некои високи агенти на ФСБ во домашен притвор. Се чини дека тој потег е одмазда за деталните планови за руска инвазија собрани и објавени од западните разузнавачки агенции.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...