PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Украина предложила неутрален статус и гаранции дека нема да се приклучува во воени сојузи

Mar 29, 2022

[ad_1]

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Украинскиот преговарачки тим соопшти дека предложил усвојување неутрален статус со потпишување гаранции дека нема да се приклучи на воени сојузи, како НАТО, или да биде домаќин на воени бази. За возврат, Русија би морала да ѝ гарантира безбедност на Украина, што, всушност, значи крај на воениот напад врз земјата.

Предлозите на Украина опфаќаат и 15-годишен период на консултации за статусот на анектираниот Крим и ќе стапат во сила само во случај на целосен прекин на огнот, изјавија преговарачите за новинарите во Истанбул.

Ова се најдетаљни и најконкретни предлози што Украина досега ги објави во јавноста, пренесува „Ројтерс“.

„Ако успееме да ги консолидираме овие клучни одредби, а за нас тоа е најосновно, тогаш Украина ќе биде во позиција да го промени својот сегашен статус како неблоковска и ненуклеарна држава во форма на постојана неутралност“, рече преговарачот Олекандер Чалиј во директен пренос на украинската национална телевизија.

„Ние нема да бидеме домаќини на странски воени бази на наша територија, ниту ќе распоредуваме воени контингенти на нашата територија ниту ќе влегуваме во воено-политички сојузи“, додаде тој.

За разговорите зборуваше и главниот руски преговарач и советник на Путин, Владимир Медински, кој оцени дека денешните преговори биле конструктивни.

„Од Украина добивме предлози да ја разгледаме нивната јасно формулирана позиција за мировниот договор. Предлозите ќе бидат разгледани и доставени до претседателот во наредниот период и ќе биде формулиран одговор“, рече Медински.

Медински нагласи и дека во иднина може да се сретнат рускиот претседател Владимир Путин и неговиот украински колега Володомир Зеленски.

„Можна е средба меѓу Путин и Зеленски во исто време со прелиминарното потпишување на мировниот договор“, рече Медински.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ