Украина: Русите во Мариупол наредија карантин поради појава на колера


Руските официјални лица во окупираниот Мариупол наредија карантин поради појава на колера, соопштија украинските власти.

Петро Андријушченко, советник на градоначалникот на Мариупол, за украинската телевизија изјави дека градот се подготвува за епидемија на колера поради големиот број мртви тела и ѓубре што се натрупува во градот.

Андријушченко, кој го напуштил градот за време на руските напади на Мариупол, се повика на извори кои се уште се во градот и тврди: „Зборот колера се почесто може да се слушне во градот меѓу локалните власти и нивните надзорници. Колку што знаеме, епидемијата горе-долу веќе започна“.

Тој вели дека се свесни за изолирани случаи на колера во Мариупол, град кој беше во голема мера уништен во месеците руски напади од воздух, море и копно.

Украинскиот портал Киев Индипендент објави дека украинското Министерство за здравство предупредило дека закопувањето на телата во масовни гробници и недостатокот на вода за пиење создаваат ризик од ширење на колера во Мариупол.

Министерството почна да известува за потенцијални случаи на колера во регионот на 1 јуни, според Киев Индипендент.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...