Украина: Русите вршела тортура врз заробените војници, ги мачеле со клешти и струја


Украинската комесарка за човекови права Људмила Денисова на својот Фејсбук профил објави сведочења на заробени украински војници и ги повика ОН да ги истражат наводите за воени злосторства врз затворениците.

Вели дека за време на надзорна посета на здравствена установа, украинските војници кои оттогаш биле ослободени во размена на затвореници, сведочеле за тортура и малтретирање. Повеќето од нив беа заробени во близина на Мариупол.

„Ги мачеле со клешти и струја, им вбризгувале непозната материја“

Според нив, тие првично биле чувани во подруми и индустриски објекти, а подоцна биле префрлени во притворни центри во подрачјата под контрола на Москва во областа Доњецк. Тие завршиле во притвор во Таганрог и Воронеж.

За време на овие префрлања, очите на затворениците биле залепени со селотејп, главите покриени со вреќи и врзани раце. Стражарите постојано ги тепале, понижувале и им се заканувале дека ќе ги убијат. Русите би биле особено сурови кон украинските офицери и припадниците на Азовскиот полк, пишува Денисова.

Таа, исто така, тврди дека затворениците биле мачени со клешти, тепани со палки, гушени, удирани со струја и клоци.

Некои војници рекоа дека им била вбризгана непозната супстанца „М“, по што ќе се онесвестат и ќе ја загубат меморијата. Тие беа принудени да ја рецитираат историјата на рускиот грб и знаме и песна наречена Простете ни, драги Руси и да ја пеат руската химна. Доколку одбијат, велат тие, би следела натамошна тортура.

Жените биле задржани во притворен центар во Доњецк. Помеѓу 17 и 20 жени биле сместени во ќелии дизајнирани да сместат две до три лица. Наместо тоалети, имале кофа, а немале пристап ниту до средства за лична хигиена, ниту туш кабини, тврди Деносова.

Велат и дека Русите пред себе донеле заробени Украинци, кои потоа дивјачки ги тепале и ги принудувале таквите заробени жени на сексуални дејствија.

Украинските воени затвореници добивале 1,5 литри вода дневно за 30 до 40 лица. Додека биле чувани во Донбас, нивните дневни оброци се состоеле од парче леб со сало. Кога би им било дозволено да јадат месо, Русите би им кажале дека тоа е човечко месо, пренесува Денисова. На затворениците исто така им било забрането да контактираат со нивните семејства.

Денисова вели дека овие извештаи покажуваат дека Русија го прекршува меѓународното право и конвенциите за човекови права, вклучително и Женевската конвенција за третман на воени затвореници. Таа ги повика ОН да ги истражат и документираат овие руски злосторства, за кои рече дека јасно ги прекршиле правата на украинските граѓани.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...