Украина: Руски командант се самоубил откако дознал дека тенковите им се неупотребливи

Mar 28, 2022

[ad_1]

Амбасадата на Украина во Србија денеска ги објави податоците на генералниот обвинител на таа земја, според кои во воената акција на Русија на територијата на Украина загинале 143 деца, а 216 се ранети.

Во бомбардирањето и гранатирањето оштетени се 733 образовни институции во Украина, а 74 се целосно уништени, се наведува во соопштението.

Додаваат дека најлоша е ситуацијата во регионите Донецк, Харков, Миколаев, Суми, Киев, Керсон, Чернихив и во градот Киев.

Овие податоци, според надлежните, не се конечни бидејќи не е можно да се проверат местата на гранатирање во областите на активни воени дејства и на привремено окупираните територии, соопштила украинската амбасада.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ