Украина: Се истражуваат повеќе од 9.000 случаи на воени злосторства


Украинската државна обвинителка Ирина Венедиктова денеска изјави дека нејзината канцеларија отвора нови случаи против припадниците на руските сили кои наводно извршиле воени злосторства, со вкупно 9.158 кривични предмети.

„Веќе идентификувавме конкретни воени злосторници“, рече Венедиктова, а пренесе Си-ен-ен.

„Во регионот на Киев, на пример, има 15 луѓе, од кои 10 се во Буча. Ги сметаме за одговорни за тортура, силување и грабеж“, изјави државната обвинителка на Украина.

Минатата недела, украинските обвинители именуваа десет руски војници осомничени за воени злосторства во Буча.

Во врска со идентификацијата на жртвите во Буча, Венедиктова рече дека некои тела не може да се идентификуваат и дека се земаат примероци од ДНК.

„За жал, секој ден имаме основа да отвораме нови случаи: страдање на цивили, бомбардирање, депортација на нашите граѓани и деца на окупираните територии и на територијата на државата агресор итн.“, објасни таа.

Венедиктова рече дека случаите се однесуваат на регионите Киев, Чернигов и Суми, додавајќи дека Украина добила меѓународна помош во нејзините истраги.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ утре одбележува 21 годишнина од своето постоење

Демократската унија за интеграција (ДУИ)  утре на 5 јуни по повод 21-годишнината од своето постоење со свечен коктел во хотелот " Александар палас" во...

Славната пејачка се обрати кон хејтерите: „Јас сум во мојата дебела фаза, па што?“

Музичарката со албанско потекло Бебе Реџа сподели фотографија од нејзиниот стомак на Твитер откако видела како луѓето го бараат нејзиното име со зборот „дебела“...

Директорот на Nvidia: Секој може да програмира со помош на вештачка интелигенција

Вештачката интелигенција значи дека секој сега може да биде компјутерски програмер бидејќи сè што треба да направи е да „разговара со компјутерот“, изјави денеска...

Зеленски: Најмалку 500 украински деца загинаа во војната

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека најмалку 500 украински деца биле убиени во војната на Русија против неговата земја. Тој го изјави ова...