Украина тврди дека Русите заробиле 1.700 лица, меѓу кои 500 се жени

Француски полицајци пристигнаа во Лавов во западна Украина за да учествуваат со нивните украински колеги во истрагата за воени злосторства извршени во околината на Киев, изјави францускиот амбасадор во Украина.

Ова е првиот странски тим кој дава ваква помош, објави денеска на Твитер амбасадорот Етјен де Понсинс.

Францускиот амбасадор: Солидарност, горд сум

„Горд сум што во Лавов ги пречекувам членовите на техничкиот и форензичкиот оддел на полицијата, а кои дојдоа да учествуваат со своите колеги во истрагата за воените злосторства извршени во близина на Киев. Тие утре ќе одат на терен“, напиша Понсинс.

„Солидарност“ додаде амбасадорот.

„Техничкиот тим на Министерството за внатрешни работи, кој ќе им помогне на украинските власти во идентификацијата на жртвите и собирањето докази, пристигна во Украина утринава“, се вели во заедничкото соопштение на француското Министерство за внатрешни работи.

„Во договор со украинските власти, тие исто така ќе можат да учествуваат во истрагата на Меѓународниот кривичен суд“, се додава.

Русите: Французите сакаат да ги сокријат воените злосторства извршени од Украинците

Руското Министерство за одбрана реагираше дека не треба да се очекува објективна истрага на француската полиција поради пристрасност.

Руското министерство дури се сомнева дека нивна задача е да ги сокријат бројните воени злосторства за кои Москва тврди дека ги извршиле украинските сили и да измислуваат обвиненија против руските војници.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...