Украина: Убивме 17.000 руски војници, уништивме 586 тенкови, 123 авиони


Генералштабот на вооружените сили на Украина објави нови податоци за наводните руски воени загуби.

Тие тврдат дека Русите изгубиле 17.000 војници од почетокот на инвазијата на 24 февруари до денес. Тие додаваат дека нивните сили уништиле 586 руски тенкови, 1.694 оклопни борбени возила, 302 артилериски системи, 123 авиони, 127 хеликоптери, 54 системи за противвоздушна војна, седум бродови …

Украинската армија претходно денеска го објави својот оперативен извештај. Според украинскиот Генералштаб на вооружените сили, украинските сили продолжуваат да ги спречуваат руските војници да ја преземат контролата врз клучните автопати и населби во градот Киев.

Од Доњецк и Луганск беа одбиени вкупно пет непријателски напади, а украинските војници уништија два тенкови, борбена машина за пешадија и автомобил, се вели во извештајот. Во претходниот извештај објавен од Министерството за одбрана на Украина се тврди дека Русија била принудена да ги повлече трупите околу Киев откако претрпе значителни загуби.

Повлекувањето „значително го намали“ интензитетот на напредувањето на Русија и принуди некои единици да се прегрупираат во Белорусија, соопшти Генералштабот на вооружените сили. Официјални лица додадоа дека веруваат дека Русија транспортира и ракети Искандер во југоисточна Белорусија.

Текстот Украина: Убивме 17.000 руски војници, уништивме 586 тенкови, 123 авиони е превземен од МАКФАКС.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...