Украина: Владимир Зеленски и Владимир Путин најверојатно ќе се сретнат во Турција

Украинците оваа недела го ослободија Буча, град во близина на Киев, а на социјалните мрежи се појавија снимки од разурнатиот град.

Советникот на украинскиот министер за надворешни работи Антон Герашченко објави видео на Твитер, со кое напиша дека градот е целосно срамнет со земја, пренесува Би-би-си.

– Пред еден месец Буча беше прекрасно, модерно предградие на Киев. Денес се гледаат само амбари бомбардирани и изгорени, куќи ограбени до последната лажица или срамнети со земја, млади семејства убиени, мажи исчезнати, жени силувани – напиша Герашченко.

Имаше информации и дека во Буча е пронајдена масовна гробница и дека во неа има околу 300 тела.

Репортерот на АФП јави дека само на една улица биле пронајдени 20 мртви луѓе. Тој рече дека луѓето носеле цивилна облека. На еден маж му биле врзани рацете, а на другите тела имало видливи повреди на главата. Мртвите тела на мажите лежеле на улица. Две тела лежеа покрај велосипеди и едно до автомобил.

ТОП ВЕСТИ

Роналдо по новиот рекорд: Одлично е што уште играм и постигнувам голови

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIКристијано Роналдо постави два рекорди за време на дуелот...

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...