Украинците со потсмев кон руските извиднички дронови: Beтрот го донесе вашето ѓубре кај нас


Украинската државна служба за вонредни состојби на „Телеграм“ објави фотографии од соборени руски извидувачки беспилотни летала, а во прилог објави и текст во кој им се потсмева на Русите.

„Руско Министерство за вонредни ситуации, дали се слушаме? Дали веќе ги откривте сите пожари во шумите на Сибир, кога решивте да ги пуштите вашите дронови над регионот Донецк? Дали налет на ветер случајно го донесе вашето ѓубре на нашата територија? На ист начин треба да се почитуваат предупредувањата за невреме“, напишаа тие.

„Ве потсетуваме! За време на силни налети на ветер, не се препорачува да се движите под билборди, да стоите покрај високи дрвја (особено тополи) и далноводи или да лансирате извидувачки дронови над други земји. Почитувањето на овие едноставни правила ќе помогне да се спасат животи и имот. Вашиот придонес во оваа војна ќе оди на ѓубриштето на историјата, како и овие летала“, им порачаа Украинците на Русите.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...