PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Украинска гранична служба: Руските сили упаднаа во регионот на Киев

Feb 24, 2022

Руските сили се пробија во северниот дел на регионот Киев, соопштија украинските погранични сили, извршувајќи напад со проектили „Град“ врз владините позиции.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Западни медиуми во северниот дел на главниот град на Украина регистрирале хеликоптери кои летаат кон градот, по извештаите дека аеродромот е нападнат.

Патиштата надвор од Киев денеска се заглавени со сообраќај, бидејќи луѓето се обидуваат да го напуштат градот по руската инвазија. Извештаите сугерираат дека руските тенкови напредуваат кон Киев од Белорусија, границата е на два часа возење.

Украинците, кои бегаат од руската инвазија, пристигнуваат во Полска заедно со деца и со куфери. Вообичаено мирниот граничен премин Медику, сега го преминаа неколку десетици граѓани.

Полски официјални лица изјавија дека засега нема поголем бегалски бран, но според локалните медиуми, како и очевидци, расте бројот на лица кои стигнуваат пеш.

Триесет и четиригодишниот Александар Бажанов побегнал од својот дом во источна Украина, заедно со сопругата и со малото дете. Со себе понеле само тоа што можеле да го носат, па пешачеле кон Полска.

Тој одлучил да тргне за Полска кога од колеги дознал дека војната почнала.

– Не чувствувам ништо друго, освен голем страв, појасни Бажанов на граничниот премин, околу 400 километри од Варшава.

Тој сака да го посети својот татко во Шпанија, но нема пари и не знае како ќе го направи замисленото.

Руските сили денеска почнаа инвазија врз Украина, откако претседателот Владимир Путин го одобри тоа. Тој го нарече посебна воена операција на источниот дел од земјата.

Средноевропските земји, што ја делат границата со Украина, веќе со недели се припремаа за очекуваниот бегалски бран.

Граничниот премин Медика, најчесто се користи за прекугранично пазарање или за одење на работа.

– Сите мислеа дека западна Украина е сигурна, бидејќи е многу блиску до земји во ЕУ и НАТО, изјави 44-годишната Марија Палис, која пристигна со своето, како и семејството на нејзиниот брат.

Путин изјави дека ја одобрил воената операција, бидејќи смета дека Русија нема избор, туку да се брани од заканата од модерната Украина, демократска држава со 44 милиони жители, јавија медиумите.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ