Украинска криза, ШТО ВЕЛАТ НА ГРАНИЦА – „Ќе земам оружје и ќе одам да се борам“

Додека 100.000 руски војници моментално се распоредени на украинската граница, што мислат Украинците за тоа и за грижата на Западот дека може да избие војна?

Од една страна, околу 100.000 руски војници моментално се распоредени на украинската граница. Од друга страна, САД заедно со неколку земји членки на НАТО почнаа да испраќаат милионска воена помош. Оваа недела во Украина стана вирално видео од постар маж, веројатно на возраст од педесет години, кој со искрен стоицизам зборува за неговата подготвеност да ги брани своето семејство и земја од каква било можна руска инвазија.

„Ќе земам оружје и ќе одам да се борам. Подготвен сум да ја вкусам земјата“, изјави тој пред ТВ-екипата на рускиот информативен канал Present Time.

Тој опиша дека веќе започнал план за итен случај и дека ќе се врати во градот Харков и ќе земе оружје откако ќе го премести семејството.

На помалку од еден час возење од украинско-руската граница, и со илјадници руски војници стационирани од другата страна на границата, многумина, вклучително и украинскиот претседател Володимир Зеленски, предупредија на можна закана за Харков.Сепак, и покрај загриженоста на многу набљудувачи, луѓето на улиците остануваат прибрани.

„Засега не гледам знаци на паника“, вели 27-годишната Антонина Баранова, универзитетска професорка во Харков.

„Сè уште нема долги редици луѓе во супермаркетите кои прават залихи со храна.

Самиот претседател Зеленски, неколку дена пред да алармира за непосредната опасност за градот, исто така го повика народот да остане прибрам.

„Земете длабок здив. Смирете се. Нема потреба да брзате за леќата и кибритните кутии“, рече претседателот во своето обраќање.

Леќата, главното зрно во Украина, кутиите од кибритчиња, како и водата, облеката и горивото се она што некои луѓе – но не сите – наводно почнуваат да го купуваат во големи количини во случај конфликтот навистина да ескалира.

Но, за оние кои живеат во источна Украина, каде што проруските сепаратисти контролираат големи делови од Луганск и Доњецк во последните осум години, борбата против празните полици во супермаркетите и големиот недостиг на гориво не е ништо ново.

Насилство на исток

Се проценува дека околу 14.000 луѓе загинале во конфликтот, и покрај мировниот договор постигнат во 2015 година.

Социјалната работничка Олена Белиаева, која сега има 43 години, опишува како било кога морала да се крие во подрумот на куќа со две или две деца додека проруските бунтовници постојано го напаѓале нејзиниот роден град Свитлодарск во текот на 2014 и 2015 година.

Сега, вели таа, градот повторно се подготвува за најлошото.

„Знам дека новото засолниште е во подрумот на локалната градинка“, вели таа.

За оние кои живеат на исток, како Олена, не е прашање кога и дали Русите ќе извршат инвазија. Прашање е дали веќе постоечкиот конфликт дополнително ќе ескалира.

„Сега знаеме, исто како во 2014 и 2015 година кога изби војната за Донбас, дека секогаш мораме да ги чуваме патните исправи кај нас и дека имаме пари за кирија на располагање.

Русија негира дека планира инвазија, но таа веќе ја окупираше украинската територија и, со околу 100.000 војници распоредени долж границата, разбирливо е дека луѓето се нервозни.

Дури и проруското малцинство во Украина, од кои многумина се постари граѓани носталгични по поранешниот Советски Сојуз, не сака насилството да ескалира по осум години конфликт.Далеку од гранатирање и сурови услови за ровови, многу луѓе во главниот град Киев велат дека тоа е како да се живее со поделена личност.

Еден момент ќе бараш кое е најблиското засолниште во случај на воздушни напади, следниот пат животот е нормален со муштерии на улица и полни кафулиња во петок навечер.

Владата, се разбира, го обнови стравот, но по речиси една деценија непрекинат конфликт на истокот, многу Украинци велат дека научиле да живеат со недостаток на безбедност.

„Ние Украинците сме веројатно најкорумпираните луѓе во Европа поради постојаната закана од Русија на нашите граници“, вели 44-годишниот Федир Баландин, претприемач од Киев.

Тој е сопственик на еден од најстарите локали во градот, како и туристичка агенција.

Тој ја опишува сопствената психичка состојба како „одлучна подготвеност“ за што и да се случи следно, без разлика дали тоа е донирање пари или обезбедување поддршка за армијата.

Како и сите негови пријатели и клиенти, вели тој, е подготвен да ја брани сопствената земја.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...