Украински министер: Илјада странски борци се борат на наша страна

„Волонтери од 16 земји ширум светот дојдоа во Украина подготвени да се борат рамо до рамо со украинскиот народ против агресорите“, изјави за новинарите украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба. „Нивниот број веќе надмина 1.000.“

Оваа информација не можела да се потврди независно. Кулеба не кажа од кои земји дошле волонтерите. Тој нагласил дека 19 земји досега ветиле испораки на оружје за Украина. Вчера претседателот Володимир Зеленски издаде декрет со кој им се дозволува на странците кои сакаат да се борат во Меѓународната легија да влезат во земјата без виза.

Руските граѓани, сепак, се исклучени од ова. Русија започна војна против соседната земја минатиот четврток.

ТОП ВЕСТИ

Одличен дизајн, иновативност и камера за најдобри фотографии » opserver.mk

 Новите Galaxy A34 5G и Galaxy A54 5G  целосно ќе ве освојат оваа пролет со својата функционалност, достапност и секако, со уште подобрената...

Италија ја ограничи употребата на податоците на италијанските корисници од апликацијата ChatGPT

Италијанската агенција за заштита на податоци денеска објави дека отворила истрага против апликацијата ChatGPT на OpenAI поради сомневање за прекршување на правилата за...

Зеленски и шефовите на странски држави и влади оддадоа почит на жителите на Буча убиени од руските агресори

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, заедно со повеќе шефовите на странски држави и влади им оддаде почит на жителите на Буча убиени од...

Работната група за уставните измени ќе работи и без ВМРО-ДПМНЕ

Ако ВМРО-ДПМНЕ одбие да се вклучи во работната група за уставните измени, тоа ќе биде негативно за процесот кој треба да ја одреди иднината...

Груби се сретна со в.д. Германскиот амбасадор Ото Граф: Уставни промени годинава!

Скопје, 31 март – Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г-дин Артан Груби, се сретна со в.д. амбасадорот...