Украинскиот парламент ги прогласи акциите на руската војска за геноцид и забрани истакнување на буквите Z и V

Дмитриј Медведев, еден од најблиските сојузници на рускиот претседател Владимир Путин, денеска го предупреди НАТО дека Русија ќе инсталира хиперсонични ракети и нуклеарно оружје во ексклавата Калининград доколку Шведска и Финска се приклучат на западната алијанса.

Финска, која дели 1.300 километри долга граница со Русија, размислува за влез во НАТО, заедно со Шведска. Хелсинки ќе одлучи за тоа во следните неколку недели, изјави во средата финската премиерка Сана Марин.

Медведев, поранешен руски претседател и премиер, а сега заменик-претседател на Советот за безбедност, рече дека во случај на членство во НАТО на тие две земји, Русија ќе мора да ги зајакне своите копнени, морски и воздушни сили на Балтикот. Медведев директно зборуваше и за нуклеарна закана, велејќи дека повеќе не може да се зборува за Балтик без нуклеарно оружје. Русија излегува на Балтичкото Море во ексклавата Калининград, меѓу Полска и Литванија.

Сојузникот на Путин се надева дека Финска и Шведска ќе се откажат од своите аспирации за членство. Ако не, продолжи тој, ќе мора да живеат со нуклеарно оружје и хиперсонични ракети во нивното соседство. Русија има најголем арсенал на нуклеарни боеви глави во светот, а заедно со Кина и САД, е лидер во хиперсоничната ракетна технологија.

Литванија одговори дека заканите на Русија не се ништо ново и дека Москва донела нуклеарно оружје во Калининград многу пред нападот на Украина.

Доколку се оствари финското и шведското членство во НАТО, тоа ќе биде една од најголемите стратешки последици од војната во Украина.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...