Украинскиот парламент го прогласи за геноцид дејствувањето на руската војска


Фото: Фејсбук / Парламент на Украина

Украинскиот парламент денеска усвои резолуција со која дејствувањето на руската војска во Украина се квалификува како геноцид и ги повикува државите и невладините организации да го сторат истото.

„Руските дејствија имаат за цел системски и кохерентно да го збришат украинскиот народ, да му го одземат правото на самоопределување и независен развој“, се вели во текстот, кој беше прифатен со мнозинство од 363 гласа во 450-члениот парламент.

„Затоа, неопходно е веднаш да се препознаат акциите на руските вооружени сили за време на агресијата што започна на 24 февруари 2022 година како геноцид врз украинскиот народ“, се вели во текстот.

Во текстот на резолуцијата се повикуваат и Обединетите нации, Парламентарното собрание на Советот на Европа, Европскиот парламент, Парламентарното собрание на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) и НАТО, како и владите и парламентите во светот дејствијата на руските сили во Украина да ги прогласат за геноцид.

Американскиот претседател Џо Бајден и уште неколку странски лидери го обвинија рускиот претседател Владимир Путин дека извршил геноцид во Украина, што официјален Киев го поздрави, но таквите изјави, според некои правници, потекнуваат повеќе од политичка реторика отколку од правно утврдени факти.

– Зборот геноцид има прецизна правна дефиниција, но тој е широко користен од политичките лидери и активисти поради неговата моќ да стимулира дебата и да го поттикнува јавното мислење – вели Вилијам Шабас, професор по меѓународно право на Универзитетот Мидлсекс во Лондон.

Францускиот претседател Емануел Макрон ја објасни својата одлука да не го изговори зборот геноцид бидејќи верува дека „вербалната ескалација нема да и помогне на Украина, па дури и може да го вовлече Западот во војна“.

Германскиот канцелар Олаф Шолц исто така одби да го изговори терминот геноцид и наместо тоа зборуваше за воени злосторства.

„Во источна Европа се води страшна војна…тоа е страшна војна и извршени се воени злосторства, изјави вчера германскиот канцелар.

ТОП ВЕСТИ

Сити спреми нов договор, Халанд најплатен во Премиер лигата

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIЕрлинг Халад во својата прва сезона во дресот на...

Најневеројатен шверц на луѓе, на српските цариници не им се верувало дека е можно

Неверојатна сцена синоќа доживеале цариниците во Градина. Имено тие ја отвориле хаубата на еден автомобил и внатре виделе жена скриена меѓу моторот и ладилникот...

Почнува летното сметање на времето

Стрелките на часовникот ноќеска во два часот ќе покажуваат три часот. Со промената на сметањето на времето почнува летното сметање на времето и ќе...

Груби: Не сметам, знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени 

Одговарајќи на новинарско прашање во врска со изјавите шшто доаѓаат од ВМРО-ДПМНЕ дека на власта и недостигаат 10 пратеници за усвојување на уставните измени,...

Ал Пачино на романтична вечера со 54 години помладата партнерка (ФОТО)

Холивудскиот актер Ал Пачино ужива во љубовта со пет децении помладата партнерка. Ал Пачино е снимен за време на романтичен состанок со неговата 54...