Украинскиот шеф на дипломатијата Кулеба тврди дека Азовстал не е освоен од руските сили


Шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба (Фото: Влада на Украина)

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба, во директен пренос на Твитер, изјави дека челичарницата Азовстал, која е последното упориште на украинските сили во Мариупол и за која денеска се водат жестоки борби, сè уште се држи, и ги отфрли руските тврдења дека градот сега е под целосна руска контрола.

-Руските сили секојдневно ги напаѓаат борците и цивилите таму со бомбардирање и артилериски оган – изјави Кулеба.

Неодамнешната евакуација на група цивили, под покровителство на ОН, од индустрискиот комплекс, додаде украинскиот министер, докажува дека „таму каде што има политичка волја на Русија, овој механизам може да работи“, но, како што нагласи, „тие не сакаат да ги пуштат луѓето да си одат“.

Претходно, рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, на брифинг во Кремљ соопшти дека руската армија во целост го контролира Мариупол, и, како што рече, го враќа мирот во градот.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...