Украинските служби откриваат: Русија купува 45 илјади кеси за транспорт на трупови

Русија купила 45.000 кеси за транспорт на трупови. Можеби ќе им бидат потребни на руските војници доколку Русија изврши целосна инвазија на Украина, изјави на 23 февруари шефот на Службата за безбедност на Украина во областа Харков, Роман Дудин, пренесуваат украинските медиуми.

„Мислам дека, според древната руска традиција, тие ќе ги закопаат токму на средината на полето или во безимени гробови“, рече тој.

На границата со регионот Харков, украинските служби евидентира активно маневрирање и движење на трупите на земјата агресор. Во исто време, 30 отсто од воената опрема на Русија е неисправна, додаде Дудин.

„Нивната најдобра тактичка група располага со само 70% услужна опрема. Гледаме воена опрема во правец на Белгород, која не може да се движи самостојно. Во моментов, нема знаци за повлекување на руските војници од државната граница на Украина по т.н. – наречени вежби“, рече тој.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...