PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Украинско МНР: Катастрофата во Чернобил може да се повтори

Feb 25, 2022

Руската војска ја презеде контролата врз поранешната нуклеарна централа во Чернобил. Ова прв за Ројтерс го потврдил советникот на украинскиот претседател Михаило Подољак.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

„Невозможно е да се каже дека нуклеарната централа во Чернобил е безбедна по целосно бесмислен руски напад“, рече Подољак, пренесе Ројтерс.

„Ова е една од најсериозните закани во Европа денес”.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски пред руската окупација на Чернобил изјави дека „бранителите ги даваат своите животи за да се спречи трагедијата од 1986 година. Ова е објава на војна на цела Европа“, напиша Зеленски на Твитер.

И Министерството за надворешни работи на Украина на Твитер предупреди дека рускиот напад врз Украина „може да предизвика уште една еколошка катастрофа“.

„Во 1986 година светот беше сведок на најголемата технолошка катастрофа во Чернобил. „Доколку Русија ја продолжи војната, Чернобил може да се повтори во 2022 година“, напиша Министерството.

Најголемата нуклеарна несреќа во светот се случи во Чернобил во 1986 година, кога експлодираше нуклеарен реактор, што резултираше со радиоактивна контаминација низ Европа, објави АП.

Електраната се наоѓа на околу 130 километри северно од Киев.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ