Украинско МНР: Катастрофата во Чернобил може да се повтори

Руската војска ја презеде контролата врз поранешната нуклеарна централа во Чернобил. Ова прв за Ројтерс го потврдил советникот на украинскиот претседател Михаило Подољак.

„Невозможно е да се каже дека нуклеарната централа во Чернобил е безбедна по целосно бесмислен руски напад“, рече Подољак, пренесе Ројтерс.

„Ова е една од најсериозните закани во Европа денес”.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски пред руската окупација на Чернобил изјави дека „бранителите ги даваат своите животи за да се спречи трагедијата од 1986 година. Ова е објава на војна на цела Европа“, напиша Зеленски на Твитер.

И Министерството за надворешни работи на Украина на Твитер предупреди дека рускиот напад врз Украина „може да предизвика уште една еколошка катастрофа“.

„Во 1986 година светот беше сведок на најголемата технолошка катастрофа во Чернобил. „Доколку Русија ја продолжи војната, Чернобил може да се повтори во 2022 година“, напиша Министерството.

Најголемата нуклеарна несреќа во светот се случи во Чернобил во 1986 година, кога експлодираше нуклеарен реактор, што резултираше со радиоактивна контаминација низ Европа, објави АП.

Електраната се наоѓа на околу 130 километри северно од Киев.

ТОП ВЕСТИ

Сити спреми нов договор, Халанд најплатен во Премиер лигата

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIЕрлинг Халад во својата прва сезона во дресот на...

Најневеројатен шверц на луѓе, на српските цариници не им се верувало дека е можно

Неверојатна сцена синоќа доживеале цариниците во Градина. Имено тие ја отвориле хаубата на еден автомобил и внатре виделе жена скриена меѓу моторот и ладилникот...

Почнува летното сметање на времето

Стрелките на часовникот ноќеска во два часот ќе покажуваат три часот. Со промената на сметањето на времето почнува летното сметање на времето и ќе...

Груби: Не сметам, знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени 

Одговарајќи на новинарско прашање во врска со изјавите шшто доаѓаат од ВМРО-ДПМНЕ дека на власта и недостигаат 10 пратеници за усвојување на уставните измени,...

Ал Пачино на романтична вечера со 54 години помладата партнерка (ФОТО)

Холивудскиот актер Ал Пачино ужива во љубовта со пет децении помладата партнерка. Ал Пачино е снимен за време на романтичен состанок со неговата 54...