Уличната уметност живее ноќе со Samsung и уметникот Fat Cap Sprays!

Apr 1, 2022

[ad_1]


Креативноста по зајдисонце изгледа подобро од кога било благодарение на функцијата Nightography на камерата на Galaxy S22 Ultra

–  Samsung Electronics ја најави кампањата „Ноќ во ново светло“, која им дава ново значење на ноќните фотографии. Четирите епизоди, кои се емитуваат еднаш неделно, даваат ексклузивен увид во новото уметничко дело на уличниот уметник и ѕвездата на TikTok – Fat Cap Sprays, што е можно за прв пат благодарение на неверојатно прецизните фотографии и снимки направени од камерата на Galaxy S22 Ultra.

Некои од неговите креативни дела останаа незабележани токму од причина што не можеше да го документира процесот на создавање во текот на ноќта. Nightography опцијата на камерата на S22 Ultra ви овозможува да правите исклучителни, јасни фотографии во речиси секоја осветлена средина. Тоа значи дека тој сега може да ги наслика уметничките дела кои блескаат ноќе и конечно да го документира целиот процес, како и позитивното влијание што неговата уметност го има на различни делови од градот во кој живее. Темата на ова неонско уметничко дело е лисица – ова е првото ноќно дело кое го изведува на еден сосема нов начин на работа:

„Документирањето на процесот на создавање е исто толку важен дел од уметничкото дело за мене како и самото дело“, вели Fat Cap Sprays. „Функциите на Nightography камерата на Galaxy S22 Ultra ми овозможуваат конечно да го исполнам мојот сон и да фотографирам ноќе без страв дека нема да остане ништо да се гледа на фотографијата.“

Слободата да се снима волшебна содржина во речиси секое осветлување овозможува за прв пат креативноста на Fat Cap Sprays да остане жива ури и кога ќе се стемни. Филмовите го прикажуваат неверојатното патување кое открива нови начини на цртање со спреј, поврзување со обожавателите, па дури и уникатно поврзување на физичкиот и дигиталниот свет на уметноста.

Филмовите ќе се емитуваат секој понеделник на  https://www.samsung.com/mk/explore/photography/night-in-new-light/ и се состојат од следните епизоди:

  1. Ноќ во ново светло – Samsung Galaxy S22 Ultra и Fat Cap Sprays ја покажуваат креативноста – кога ќе се стемни
  2. Фанови на секој агол – Благодарение на камерата на Samsung Galaxy S22 Ultra, уличниот уметник Fat Cap Sprays ќе допре до обожавателите насекаде.
  3. Од минливо до трајно – Galaxy S22 Ultra ќе ја сними ноќната уметност во најдоброто светло
  4. Слики кои траат вечно – Патувањето кон дигиталните иновации е можно само благодарение на телефонот Galaxy S22 Ultra.

 

„Уличната уметност е совршен пример дека креативноста може да дојде до израз и ноќе. Неговото огромно влијание врз заедниците е уште поизразено во последните две години од кога било досега“, рече Марк Нотон, директор на IM во Samsung Electronics. „Fat Cap Sprays со своите дела ги инспирира луѓето на улица, но и милиони луѓе на интернет. Функцијата Nightography на камерата на Galaxy S22 Ultra му помага да ги прошири начините, местата и времињата кога може да ја изрази и долови својата уметност кристално јасно и како никогаш досега.“

За Galaxy S22 Ultra

Galaxy S22 Ultra има S Pen и напредни функции за сликање ноќе (Nightography) и снимање видео, што го прави најмоќниот Ultra уред што Samsung некогаш го направил. S22 Ultra ви овозможува да правите снимки за кои не е потребна пост-обработка – во речиси сите услови на осветлување. Напредните Nightography функции се достапни на сите уреди од семејството S22 и ви овозможуваат да снимате чисти, јасни видеа како со предната, така и со задната камера, без разлика дали снимате дење или во текот на ноќта. Со S Pen, Galaxy S22 Ultra е многу повеќе од телефон. Се потпира на наследството од серијата Note и создава нови начини да се биде креативен и продуктивен. Резултатот е мобилно искуство како никогаш досега.

За повеќе информации за Galaxy S22 Ultra кликнете овде.

За Samsung Electronics Co., Ltd.

Samsung го инспирира светот и ја обликува иднината со идеи и технологии кои носат трансформација. Компанијата го редефинира светот на телевизори, паметни телефони, уреди за носење, таблети, дигитални уреди, мрежни системи и меморија, LSI системи, кастинг и LED решенија. За најновите вести, посетете ја врската http://news.samsung.com.

За Fat Kep Sprays

Fat Cap Sprays е уличен уметник и креатор на содржини од Лондон. Неговата „галерија“ се улиците на источен Лондон, во областите каде што е дозволена уличната уметност. Тој е познат по блескавите неонски дела направени по модел на цртани филмови. Тој го снима својот креативен процес во кратки видеа кои досега привлекле над 72 милиони лајкови на TikTok и 8 милиони следбеници.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ