Уметниците на специфичен начин во борба против војната во Украина


Уличните уметници ширум светот сликаат на градските ѕидови во знак на солидарност со Украина. Многу уметници насликаа шокантни слики кои ја истакнуваат борбата на Украинците за време на руската инвазија, додека други го осудуваат рускиот претседател Владимир Путин за глобалната криза.

Многу улични уметници ја користат својата уметност за да го осудат нападот на Украина и да шират различни пораки, но тие се единствени во една работа: сакаат војната да заврши што е можно поскоро.

Приказ на расплакано око во боите на украинското знаме од уметник под псевдонимот MyDogSighs е создаден за да се нагласи „ужасната ситуација“ по инвазијата на Русија. Насликана е на Норткот Лејн во Кардиф, каде има многу графити.

“Сите седевме и гледавме како се развива оваа ужасна ситуација. Иако не многу, сакав да го направам она што најдобро го знам за да ја истакнам мојата тага и гнев поради руската инвазија на Украина. Користев две слики за да ја создадам силуетата. Првата е прекрасната центарот на Киев, а втората е моќна фотографија која утрово се појави на мојот Твитер и е од вчерашниот напад. Солза зборува сама за себе. Страшна ситуација“, напиша уметникот покрај својата слика.

Уметникот Воскерски од Лондон ја сподели својата работа на Инстаграм со натпис што јасно стави до знаење дека иако уметничкото дело не може да и помогне на Украина, тој се надева дека ќе помогне на некој друг начин.

„Свесен сум колку е бесмислена онлајн поддршката за храбрите луѓе во Украина кои се борат за своите животи и својата земја, но сепак се надевам дека оваа мала почит ќе помогне на некој начин“, рече тој.

Во Франција, Seth Globepainter сподели едноставно, но „слатко“ дело на улична уметност во париската населба Butte-aux-Cailles. Таа претставува млада девојка која го носи украинското знаме додека гази на тенкови.

 

Графитот на уметникот Еме Фритинкер е на Берлинскиот ѕид со пораката Стоп за војна.

ТОП ВЕСТИ

Чоколадно смути со овошје

                      Состојки: (за 2 лица) – 1 зрела банана (замрзната) – 5 јагоди (замрзнати) – 2 дл млеко или бадемово млеко – 1 лажичка ванилин шеќер – 2 лажици какао – мраз...

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом,...