Јунејтед се заинтересирани за двајца млади Холанѓани


Новиот тренер на Манчестер јунајтед, Ерик тен Хаг, сака да ја освежи дефанзивната линија на тимот со двајца играчи кои одлично ги запозна. Има намера да ги донесе на „Олд Трафорд“, сонародниците од Ајакс, односно Феенорд, Јуриен Томбер и Тајрел Маласија.

Холандските медиуми „Voetbal International“ и „Telegraaf“, пренесуваат дека овие двајца ќе бидат приоритет за Тен Хаг. Сега 20-годишниот фудбалер веќе има шест настапи за националниот тим.

Тој првенствено игра како централен дефанзивец, но може да се снајде и на десното крило во одбраната. Тен Хаг е свесен дека двете позиции треба да се освежат во Јунајтед, па со ангажирање на Тимбер би можел да „убие две муви со еден удар“.

Тен Хаг, не бил задоволен од Лук Шо и Алекс Телес, играчи кои ја покриваат левата страна во одбраната. Затоа тој го сака во својот тим Маласија.

Маласија е продукт на фудбалската академија на Феенорд, ги има поминато сите младински селекции на Холандија. Стигна и до сениорот за кој забележа три настапи. Тој воодушеви од игрите во дресот на Ротердамови и го привлече вниманието на многу европски клубови.

Според холандските медиуми, Феенорд може да заработи над 20.000.000 евра од продажбата на Масија. Клупски рекорд е трансферот на Дирк Кајт во Ливерпул за 18.000.000 евра.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...