УНЕСКО предупредува на шверц со украински културни добра


Организацијата на ОН за образование, култура и наука (УНЕСКО) со седиште во Париз алармираше на ризикот од недозволена трговија со украински културни добра.

– Ги повикуваме професионалците и јавноста вклучена во трговијата со културни добра да го заштити културното наследство – нагласи Агенцијата на Твитер.

УНЕСКО претходно соопшти дека најмалку 53 културни објекти се оштетени во Украина од почетокот на руската инвазија на 24 февруари.

Меѓу нив има 29 верски објекти, 16 историски градби, четири музеи и четири споменици, соопшти агенцијата на ОН.

УНЕСКО додава дека податоците се добиени преку сателитски снимки и сведочења на луѓе од лице место.

Организацијата на ОН соопшти дека ова не е конечниот список на оштетени културни објекти во Украина.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...