УНХЦР: Во 2021 година над 3.000 мигранти загинале обидувајќи се да стигнат во Европа


Во 2021 година 3.077 луѓе загинале или исчезнале во Средоземно Море и Атлантски Океан во обид да стигнат до Европа, се наведува во најновиот извештај на Високиот комесаријат за бегалци на Обединети нации (УНХЦР).

УНХЦР апелира на итна акција за борба против зголемувањето на бројот на смртните случаи помеѓу барателите на азил и другите мигранти кои се обидуваат да стигнат до Европа.

Во извештајот се наведува дека бројот на загинати или исчезнати мигранти минатата година е двојно поголем од 2020 година, кога по морски пат загинале или исчезнале 1.544 луѓе.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...