Управен суд доби нов објект

Од денеска, Управен суд ќе работи во објектот на поранешната зграда на Министерството за транспорт и врски, зад Собранието.

Објектот има површина од над 2.608 метри квадратни.

Претседателот на Управен суд, Бурим Сејдини, на свеченото отворање истакна дека со новиот објект се создадени сите неопходни услови за нормално функционирање на судот.

-Обезбедувањето на соодветни услови беше мој предизвик од почеток на мојот мандат во 2017та година. Од денес па натака, ќе користиме судници соодветни на потребите на судот. Ова ќе помогне во подобрување на ефикасноста на судот. Управен сега располага со сите услови за работа во полза на судиите кои секојдневно донесуваат одлуки кои помагаат во подобрување на демократските процеси и приближување до европското законодавство. Нашиот тим неуморно ќе работи во служба на граѓаните. Овој суд е заштитиник на правата на граѓаните кога ќе затаат институциите, изјави Сејдини.

На свеченото отворање на Управен беа присутни претседателите на Врховен суд, Уставен, Кривичен, Државниот јавен обвинител, шефицата на обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција. Присутни беа и министрите за политички систем и правда како и шефот на мисијата на ОБСЕ, Клеменс Која.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...