Утре без струја осум скопски општини

Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа утре без електрична енергија ќе останат дел од корисниците од општините Карпош, Aеродром, Центар, Сарај, Студеничани, Гази Баба, Сопиште, Кисела Вода, соопштуваат од Регионалниот центар за управување со кризи – Скопје.

Според најавата, утре во периодот од 10:30 до 13:00 часот без напојување со електична енергија ќе останат корисниците од улицата „Струшка”, Општина Карпош, од 08:30 до 14:30 часот од улицата „Блажо Орландиќ” парни од бр.8 нагоре, Општина Aеродром, а од 08:00 до 15:00 часот  од улицата „Орце Николов”, Општина Центар.

Утре од 09:00 до 14:00 часот без струја ќе бидат корисниците од корисниците од селата Буковиќ,
Раовиќ, Ласкарци, Паничари, Општина Сарај, од 09:00 до 12:00 часот од ул.2 во село Долно Количани, Општина Студеничани,  а од 08:00 до 10:00 часот од бул.„Александар Македонски”, Општина Гази Баба.

Исто така, во периодот од 08:30 до 14:30 часот без струја ќе бидат корисниците од „Рудопроект”, „Каменолом Вардар Градба”, „Викендици Јаболци”, с.Јаболци, „Сателитски Центар Нова Брезница”, Нова Брезница, Ловиште „Јасен”, викендици „Држилово”, с.Држилово, Карст с.Јаболци, Викендици Патишка Река, с.Патишка Река, ПЦЦ „Хидро” во Општина Сопиште и корисниците од селата Осинчани, Малчиште, Елово, Црн Врв, Општина Студеничани, од 09:0 до 11:00 часот  корисниците од УСЈЕ – ул. 4, Општина Кисела Вода, од 09:00 до 12:00 часот од селото Света Петка, Општина Сопиште.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...