Утрово тлото се затресе и во Хрватска, земјотрес е забележан во Метковиќ

По синоќешниот силен земјотрес, тлото во Херцеговина се уште мирува, а жителите и локалните власти од раните утрински часови ја анализираат состојбата на терен.

Во Столац, во чија близина бил епицентарот на земјотресот, причинета е помала материјална штета на куќите, а најмногу се работи за оштетувања на фасадите.

Покрај материјалната штета на објектите, во земјотресот во Столац загина едно лице, додека неколку се здобиле со полесни повреди, пренесува Кликс.

На подрачјето на Мостар, припадниците на противпожарната служба имале само една интервенција, веднаш по земјотресот, кога се урнал оџакот.

Одрони имало и на патиштата кои водат кон Херцеговина, особено на патиштата кон Столац и Невесиње. Одронот е на патните правци Столац – Мостар, Столац – Неум, Столац – Љубиње и Столац – Берковиќи.

Шефот на противпожарната служба во Чапљина, Мате Јурковиќ изјави дека пожарникарите од синоќа имале повеќе од 60 интервенции.

– Сите екипи се на терен и се санира она што може да се поправи. Оштетени се многу куќи и згради, паднаа оџаци. Оштетено е основното училиште во центарот на градот – изјави Јурковиќ.

Според локалните власти, членови на Штабот за вонредни ситуации го посетиле подрачјето на Невесиње, каде што не биле забележани оштетувања на станбени згради.

За разлика од Невесиње, во Љубиње е забележана поголема материјална штета. Оштетени се куќи, станбени згради, како и општинската зграда.

Земјотресот го почувствувале и жителите на Требиње, зад кои исто така е непроспиена ноќ.

Началникот на Штабот за вонредни ситуации на градот Требиње, Стеван Бекан за РТРС изјави дека повеќето од граѓаните цела ноќ ја поминале на нозе, но најважно е дека нема повредени.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ утре одбележува 21 годишнина од своето постоење

Демократската унија за интеграција (ДУИ)  утре на 5 јуни по повод 21-годишнината од своето постоење со свечен коктел во хотелот " Александар палас" во...

Славната пејачка се обрати кон хејтерите: „Јас сум во мојата дебела фаза, па што?“

Музичарката со албанско потекло Бебе Реџа сподели фотографија од нејзиниот стомак на Твитер откако видела како луѓето го бараат нејзиното име со зборот „дебела“...

Директорот на Nvidia: Секој може да програмира со помош на вештачка интелигенција

Вештачката интелигенција значи дека секој сега може да биде компјутерски програмер бидејќи сè што треба да направи е да „разговара со компјутерот“, изјави денеска...

Зеленски: Најмалку 500 украински деца загинаа во војната

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека најмалку 500 украински деца биле убиени во војната на Русија против неговата земја. Тој го изјави ова...

Османи во Будва: Од 1 јули Северна Македонија го презема претседавањето со Процесот за соработка во Југоисточна Европа

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи утре ќе учествува на состанокот на министрите за надворешни работи на Процесот за соработка на Југоисточна Европа (ПСЈИЕ),...