Јуве и Наполи со реми, Елмас, сепак, играше!


И покрај вестите дека заедно со уште тројца соиграчи од Наполи, Елиф Елмас имал позитивен тест на КОВИД-19, македонскиот репрезентативец беше дел од дербито со Јувентус во Торино, кое заврши 1:1.

Одигрувањето на мечот, слично како минатата година, беше неизвесно откако дел од фудбалерите на Наполи покрај позитивните тестови, не биле целосно вакцинирани, но на крајот немаше одложување на „Алијанц стадионот“.

Гостите први стигнаа во водство, кога во 23. минута, најдобриот стрелец во историјата на Наполи Дрис Мертенс го шокираше Војчех Шчесни. Јувентус израмни во второто полувреме со убавиот гол на Федерико Киеза.

Наполи останува на третото место во Серија А со 40 поени, пет помалку од Милан и шест зад лидерот Интер, додека Јувентус сега се петти со 35 поени.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...