В зори почнаа да одекнуваат сирените во Сокобања, семејствата на рударите стравуваат


Фото: Принт-скрин

Сведоштво по експлозијата во рудникот Соко

Жителите на Сокобања се вознемирени по експлозијата во рудникот Соко во која рано утринава осуммина ги загубија животите, а над 20 рудари се повредени, според првичните информации, како што пренесуваат српските медиуми. Несреќата наводно се случила на длабочина од 600 метри, при што на смена тогаш биле 49 вработени.

Во рудникот Соко во близина на Сокобања се случи експлозија на метан од која се урна дел од јамата, а рударите останаа заробени. Според првите информации загинати се осум лица, а над 20 рудари се повредени, јави дописникот на МИА од Белград.

– В зори почнаа да одекуваат сирените на брзата помош и полицијата, веднаш знаевме дека нешто тргнало по зло. Сите сме многу вознемирени, семејствата на рударите се собираат околу здравствениот дом во Сокобања, стравувајќи се распрашуваат за своите најблиски – вели жител на Сокобања во изјава за српските медиуми, нагласувајќи дека не ја слушнал експлозијата, бидејќи живее во дел од градот кој е оддалечен 15 километри од рудникот.

Од рудникот досега се извлечени 65 рудари, од кои 18 се хоспитализирани.

Според информациите од полицијата во Зајечар, бројни полициски екипи се на терен, а истрагата е во тек, соопштија српските медиуми.

Српските медиуми истакнуваат дека во рудникот Соко и претходно се случувале несреќи, при што најтешката е забележана во 1998 година во која загинале 29 рудари.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...