Ван Нистелрој од следната сезона тренер на ПСВ Ајндховен

Грчкиот тенисер Стефанос Циципас предизвика контроверзи на Мастерсот во Мајами оваа недела откако посочи дека тенисерките треба да играат во подобар од пет сета доколку сакаат да бидат еднакво платени со мажите.

„Не сакам да бидам контроверзен, но темата за еднакви плати, кога играат во подобар од три, а ние играме во подобар од пет. Има некои научници кои велат дека жените имаат подобра физичка издржливост од мажите“, изјави Циципас.

Тој сега доби одговор од јапонската тенисерка, Наоми Осака.

„Дали тој сака да игра девет сета? Ако се обиде да ја продолжи мојата игра, јас ќе ја продолжам неговата. Тој човек е навистина смешен. Тоа би било промена на структурата на тенисот и би требало многу време да се интерпретира. Од друга страна, тоа е маж кој зборува за женскиот спорт, така што не верувам дека е реална идеја. Не сакам да бидам непристојна, но мислам дека сме стигнале до овој момент со децении напорна работа. Никој не ни подари исти пари како на мажите. Историјата на ВТА турнејата е токму тоа, од Били Џин Кинг, Венус и Серена Вилијамс“, вели Осака.

ТОП ВЕСТИ

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом,...

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за формата на продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ

Централниот и Извршниот одбор на СДСМ денеска ќе одржат седници на кои тема ќе бидат начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите...