Вардар пред елиминација од ЛШ: Веспрем убедлив во „Јане Сандански“

Српскиот кошаркарски клуб Партизан од следната сезона ќе се врати во Евролигата, најавуваат медиумите кај нашиот северен сосед. Сезонава Евролигата остана без руските клубови кои беа исфрлени, што отвора простор за нови учесници.

Партизан се бори за титулата во АБА лигата, која сепак би му донела директен пласман во Евролигата, но извесно е дека тоа и да не се случи „црно-белите“ ќе добијат специјална покана од Евролигата.

„Партизан го има Жељко Обрадовиќ, солиден буџет, долгорочна визија, богата историја, фантастична публика и потенцијал да донесе повеќе пари од ТВ правата од српскиот пазар“, тврди литванскиот новинар Донатас Урбонас.

Покрај АБА лигата, Партизан може да избори и пласман во Евролигата со освојување на Еврокупот, а вајлд-картата е дури третата опција.

Партизан последен пат учествуваше во Евролигата во сезоната 2013/2014.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...