Вархеји разочаран за блокадата за почеток на преговорите: „Немаме време за губење“

Бугарскиот премиер Кирил Петков ги повика граѓаните да донираат месечна плата во фондот за набавка на оружје за воено разурната Украина, јавува агенцијата „Анадолија“ (AA).

„Го повикувам секој бугарски граѓанин, кој навистина сака да ѝ помогне на Украина, да донира плата како мене. Зборовите се лесни, а делата се тешки“, напиша Петков во објавата на својот фејсбук-профил.

Споделувајќи фотографија на „Фејсбук“ од банкарската потврда за неговата донација, Петков истакна дека е потребно политичко и општествено единство за испраќање воена помош во Украина.

„Има многу екстремни ставови за ова прашање во јавната сфера. Мислам дека е дојдено време оваа јавна енергија да се претвори во вистинска акција“, рече Петков.

Тој истакна дека Русија не им објавила војна на европските земји кои испраќале оружје во Украина.

Украинскиот министер за надворешни работи, Дмитро Кулеба, му се заблагодари на Петков за поведувањето јавна кампања за собирање средства за Украина.

„Овој потег ја покажува вистинската бугарска солидарност со Украина. Се чувствував добро кога бев примен од премиерот Петков во Софија минатата недела“, рече Кулеба на „Твитер“.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...