PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Вархеји разочаран за блокадата за почеток на преговорите: „Немаме време за губење“

Apr 26, 2022

[ad_1]

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Бугарскиот премиер Кирил Петков ги повика граѓаните да донираат месечна плата во фондот за набавка на оружје за воено разурната Украина, јавува агенцијата „Анадолија“ (AA).

„Го повикувам секој бугарски граѓанин, кој навистина сака да ѝ помогне на Украина, да донира плата како мене. Зборовите се лесни, а делата се тешки“, напиша Петков во објавата на својот фејсбук-профил.

Споделувајќи фотографија на „Фејсбук“ од банкарската потврда за неговата донација, Петков истакна дека е потребно политичко и општествено единство за испраќање воена помош во Украина.

„Има многу екстремни ставови за ова прашање во јавната сфера. Мислам дека е дојдено време оваа јавна енергија да се претвори во вистинска акција“, рече Петков.

Тој истакна дека Русија не им објавила војна на европските земји кои испраќале оружје во Украина.

Украинскиот министер за надворешни работи, Дмитро Кулеба, му се заблагодари на Петков за поведувањето јавна кампања за собирање средства за Украина.

„Овој потег ја покажува вистинската бугарска солидарност со Украина. Се чувствував добро кога бев примен од премиерот Петков во Софија минатата недела“, рече Кулеба на „Твитер“.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ