Вархеи: План за намалување на цените за роаминг меѓу Западен Балкан и ЕУ до 2024 година


ЕУ планира на претстојниот самит на лидери да ја покрене т.н. „Патна карта“ што ќе ги одреди условите и целите за намалување на цените на роаминг меѓу ЕУ и Западен Балкан, пренесуваат медиумите во регионот.

Според нивните извештаи, по тој повод, европскиот комесар за проширување, Оливер Вархеи, денеска разговарал со претставниците на телеком операторите од регионот.

– Имав добри разговори со телекомуникациските оператори од регионот за тоа како да се постигне напредок во намалувањето на цените на роаминг и во рамките на Западен Балкан и во регионот со ЕУ. Подготвени сме да ги поддржиме инвестициите, така што ова ќе стане реалност – рече Вархеи на својот Твитер профил.

На самитот за ЕУ на Западен Балкан, како дел од дебатата за Економскиот и инвестицискиот план за регионот, една од темите ќе биде создавање услови и постепено намалување на цените на роаминг од земјите од Западен Балкан и ЕУ 27.

ЕУ го поздравува успешното спроведување на регионалниот договор за роаминг, што овозможи започнување на бесплатен роаминг меѓу земјите од Западен Балкан од 1 јули 2021 година.

Се додава дека намалувањето на цените за роаминг меѓу ЕУ и Западен Балкан ќе биде надградба на оваа регионална иницијатива.

Земјите-членки на ЕУ денеска се согласија за текстот на декларацијата со која лидерите на 27-те земји на ЕУ ќе ја потврдат својата едногласна поддршка за европската перспектива на Западен Балкан на самитот во Словенија, како и поддршка за процесот на проширување врз основа на кредибилни реформи на партнерот, пишува во извештаите на агенциите.

ТОП ВЕСТИ

Предлогот на Рама за формирање ЗСО на Косово стигна до германската влада

Нацрт-предлогот за Статутот на Заедницата на српските општини на албанскиот премиер Еди Рама стигна до германската влада, потврдено е за „Косово онлајн“. Владата во Берлин,...

Чоколадно смути со овошје

                      Состојки: (за 2 лица) – 1 зрела банана (замрзната) – 5 јагоди (замрзнати) – 2 дл млеко или бадемово млеко – 1 лажичка ванилин шеќер – 2 лажици какао – мраз...

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...