Веќе имаме чувство дека војната станува сè понеизбежна

Украинскиот амбасадор во Германија, Андриј Мелник во интервју за БИЛД предупреди дека посетата на канцеларот Олаф Шолц на Киев и Москва денеска и вторник ќе бидат „веројатно последна шанса“ за мир.

Мелник јасно става до знаење: „Веќе имаме чувство дека војната станува сè понеизбежна“.

Тој додава дека мора да бидат подготвени за „најлошото сценарио“, и дека „главниот град би можел да биде бомбардиран во следните неколку дена“. Кога станува збор за авиони и бродови, Русија е супериорна во однос на Украина: „Ние сме навистина лесен плен за Путин“, изјави украинскиот амбасадор.

Мелник го повтори барањето на неговата влада да обезбеди одбранбено оружје од Германија. Станува збор за 12.000 противтенковски ракети кои би можеле да се употребат во копнена офанзива против 2.000 руски тенкови или 1.000 противвоздушни ракети.

Во однос на членството на Украина во НАТО, Мелник за Билд вели:

„И ние сакаме да станеме дел од семејството на НАТО. Сакаме да се приклучиме на одбранбениот сојуз – и да дадеме свој придонес“, посочува украинскиот амбасадор.

Но, според експертите, со оглед на моменталната конфликтна ситуација, не постои можност тоа да се случи во наредните неколку години, некои велат со децении, дури Украина и да ги исполни условите за влез во западната воена алијанса.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...