Велика Британија подготвена да ги прифати на рехабилитација Украинците кои го изгубиле видот во војната


Обединетото Кралство е подготвено да прими на рехабилитација Украинци кои го изгубиле видот поради војната. Како резултат на војната, стотици Украинци се здобија рани и повреди, вклучително и губење на видот. Затоа, денес, еден од главните акценти во работата на Министерството за здравство е рехабилитацијата на граѓаните кои настрадаа како резултат на целосната инвазија на Русија. Во блиска иднина Велика Британија е подготвена да ги прифати Украинците кои целосно или делумно го изгубиле видот како последица на војната во нивните клиники за рехабилитација.

Извори на податоци се министреството за здравство, министерството за социјална политика и министерството за образование и наука на Украина.

Обединетото Кралство е исто така подготвено да се приклучи на размената на искуства и обуката на украинските специјалисти за рехабилитација на пациенти со оштетен вид. Во Украина, вакцините против КОВИД-19 и вакцините против други заразни болести беше дозволено да се администрираат и на деца над 12-годишна возраст и на возрасни. Отсега ќе може да се вакцинираат против неколку опасни болести одеднаш при една посета на медицинска установа.

Во моментов, вкупниот надоместок за сметките преку платформата UNITED24 е 60.670.168,62 американски долари. Најголем број донации се од САД, Германија, Франција, Канада, Обединетото Кралство и Украина. Најпопуларна насока е „Одбрана и деминирање“.

Украинците се најподготвени да ја поддржат армијата (70%), одржувајќи го паритетот во другите две насоки. Британците, Французите и Канаѓаните се најактивни во помагање на армијата (60%). Народот на САД речиси подеднакво трошеше за одбрана и медицинска нега, а Германците се фокусираа на помагање на лекарите.

Со помош на уредите VAC, лекарите лечат рани од шрапнели кај цивилни пациенти. Од почетокот на војната, во Регионалната болница во Харков се извршени повеќе од 200 манипулации со помош на VAC уреди. Лекарите користат соодветна опрема, главно за заздравување на раните на пациентите кои добиле рани од шрапнели. Во текот на изминатите 4 месеци, 30 VAC уреди се префрлени во Регионалната болница во Харкив.

Севкупно, за време на војната, Министерството за здравство купило околу 800 апарати и потрошен материјал за нив, а повеќе од 250 биле примени како хуманитарна помош за Украина од нашите партнерски земји и донатори.

Најголем дел од апаратите се доставуваат до здравствените установи во сите области и се користат за лекување на пациенти. Не само со рани од шрапнели, туку и со други повреди или компликации. Неофицијален превод

Речиси 700.000 Украинци не ја примиле навреме втората доза од вакцината за Ковид-19.

Заклучно со 26 јуни, речиси 700.000 Украинци не примиле втора доза од вакцината КОВИД-19, а повеќе од 14 милиони не примиле бустер (трета доза).

Вкупно, 15,9 милиони луѓе ја примиле првата доза, 15,2 милиони Украинци го завршиле основниот курс за вакцинација, а 1,4 милиони луѓе примиле трета доза. Статистиката покажува дека повеќето Украинци сега добиваат бустер вакцина.

Во исто време, медицинската инфраструктура за вакцинација сега им овозможува на сите на кои им е потребна да се вакцинираат во релативно безбедни региони. Само минатата недела имало речиси 2.500 пунктови за вакцинација и 109 центри за масовна вакцинација. Украинците биле вакцинирани од 463 мобилни бригади.

На 27.06.2022 година започна пријавувањето за учество на магистерскиот сеопфатен тест и/или магистерскиот тест за академска компетентност, кој ќе трае заклучно до 18 јули заклучно. Истата ќе ја вршат приемните комисии на високообразовните институции.

Обработка. И. Т. З. 

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...