Велика Британија се промовира како идна „придружна членка“ на ЕУ


Велика Британија би можела повторно да се приклучи на Европската унија како „придружна членка“ според плановите за драматичното проширување на блокот што ги подготвија Франција и Германија.

Од земјата се очекува да придонесе во годишниот буџет на ЕУ и да биде управувана од Европскиот суд на правдата во замена за „учество“ на нејзиниот единствен пазар.

Според Телеграф, планот ќе биде официјално откриен во вторник попладне додека Сер Кир Стармер, лидерот на Лабуристите, ќе се сретне со Французинот Емануел Макрон во Париз.

Сер Кир рече дека ќе му даде приоритет на постигнување „многу подобар договор за Обединетото Кралство“ како дел од прегледот на трговскиот договор по Брегзит, што треба да се случи во 2026 година, доколку победи на следните општи избори.

Брисел се подготвува да ја пречека Украина како полноправна членка на блокот за помалку од седум години, како дел од нејзиното најголемо потресување во последните децении.

ЕУ со четири нивоа

Водечките европски функционери поставија краен рок до 2030 година за проширувањето, кое ќе го вклучи и Западен Балкан, како и најголемите реформи во буџетот и гласачкиот систем на ЕУ од Лисабонскиот договор во 2007 година.

Париз и Берлин ќе ја претстават својата визија за блокот на маргините на министерскиот состанок во вторник во Брисел.

Лоренс Бун и Ана Лирман, министрите за Европа на Франција и Германија, ќе предложат Европска унија со четири нивоа за интегрирање на земјите кои „не се подготвени и/или способни да се приклучат на ЕУ во догледна иднина“.

Според планот, Британија би можела да биде поканета во третото ниво како „придружна членка“ на ЕУ.

„Придружните членки нема да бидат обврзани на „уште поблиска унија“ и понатамошна интеграција, ниту би учествувале во подлабока политичка интеграција во други политички области како што се правдата и внатрешните работи или државјанството на ЕУ“, се вели во извештајот нарачан од двете моќни престолнини на ЕУ. .

Од земјите кои ќе се одлучат да се приклучат како придружни членки се очекува да придонесат во буџетот на ЕУ и да бидат управувани од Европскиот суд на правдата во Луксембург.

„Основниот услов би бил посветеноста да се почитуваат заедничките принципи и вредности на ЕУ, вклучително демократијата и владеењето на правото“, се вели во извештајот.

„Трошочните области за учество ќе бидат Единствениот пазар“.

Внатрешниот пазар на ЕУ е изграден околу четири клучни слободи – движење на луѓе, стоки, капитал и услуги.

Надоместоците за членство ќе бидат пониски од вообичаените придонеси на полноправните членки, но ќе резултираат со „пониски придобивки“, како што е немањето пристап до заедничкиот земјоделски фонд на ЕУ.

Придружните членови ќе бидат претставени со говорници во Европската комисија и Парламентот без никакво право на глас.

Трговскиот договор за трговија и соработка потпишан од Борис Џонсон стави крај на јурисдикцијата на ЕСП во Британија и стави крај на финансиските придонеси на земјата во блокот.

!Земјите би се приклучиле на едното или на другото надворешно ниво по сопствена политичка волја, или затоа што се повлекуваат од ЕУ или затоа што на прво место немаат намера да се приклучат“, се вели во француско-германскиот план.

Ќе бидат потребни внимателни преговори за да се најде вистинската рамнотежа помеѓу полабава форма на интеграција и институционално учество, притоа задржувајќи ги највисоките придобивки за полноправните земји-членки на ЕУ.

Извор: Цивил Медиа

ТОП ВЕСТИ

Петровска – Грам: Враќање на политичкиот дијалог меѓу Белград и Приштина за да се спречи натамошна ескалација

„Инцидентот и тоа што се случува таму нема директно влијание и од информациите со кои досега располагаме и кои ги разменуваме не влијае на...

(Видео) Сондата со примерок од опасниот астероид стигна на Земјата

Сондата со примерок од астероидот Бену слета на Земјата во неделата. Научниците на НАСА се надеваат дека материјалот може подобро да објасни како настанал...

Во Дебар отворен фестивалот “Албански театар во Македонија”

Со претставата „Лет над албанскиот театар” во режија на Ерсон Зимберај, а во изведба на албанскиот театар од Куманово, синоќа  во Центарот за култура...

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...