PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Велика Британија воведе нови санкции за генералите на Путин: „Имаат крв на рацете“

Apr 22, 2022

[ad_1]

Фото: МИА
PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Велика Британија воведува нови санкции за руски воени команданти и компании поврзани со воени активности. Лондон најави нов бран санкции против руските генерали кои „вршеле злосторства на првите борбени линии“, како и поединци и компании кои ја поддржуваат војската на Владимир Путин.

Министерката за надворешни работи Лиз Трус денеска изјави дека ќе бидат воведени нови санкции за оние кои имаат „украинска крв на рацете“, вклучително и командантот на единицата што ја окупираше Буча, пишува Скај Њуз.

– Злосторствата од рускиот напад врз народот на Украина се очигледни за сите. Нападите се намерно насочени кон болниците, училиштата и патиштата во Мариупол; исто како што направија во Чеченија и Сирија. Велика Британија дава силна поддршка за Украина и го повикува Путин и неговиот режим да преземат одговорност. Денешниот нов бран санкции е насочен кон генералите и одбранбените компании кои имаат крв на рацете-рече таа.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ