Венецуелската опозиција сака САД да ги олеснат санкциите за државата

Барањето покажува промена во политиката насочена кон враќање на претседателот Николас Мадуро на преговарачка маса, според претседателот на Националното собрание Хуан Гуаидо.

– Планот може да биде лансиран уште пред разговорите, кои се надеваме дека ќе продолжат во Мексико, рече Гуаидо, бидејќи опозицијата инсистираше на „слободни и фер” избори што е можно поскоро, како и промени во судството во Венецуела.

– Ова е насочено кон зајакнување на опозицијата во нејзината улога на преговарач и можноста за договор”, изјави тој за Блумберг њуз во интервју од Каракас.

– Диктатурата мора да одговори.

Претставник на Стејт департментот рече дека САД немаат санкции.

„САД, заедно со нашите партнери и сојузници, се обидуваат да користат мултилатерален притисок за да ја придвижат Венецуела кон демократско решение”, наведе официјалниот претставник во писмениот одговор на прашањата. „Режимот на Мадуро може да го отвори патот за ублажување на санкциите со вклучување во искрени дискусии со опозицијата за да се создадат неопходните услови за да се дозволат слободни и фер избори во Венецуела.

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...