PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Венецуелската опозиција сака САД да ги олеснат санкциите за државата

Jan 29, 2022

Барањето покажува промена во политиката насочена кон враќање на претседателот Николас Мадуро на преговарачка маса, според претседателот на Националното собрание Хуан Гуаидо.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

– Планот може да биде лансиран уште пред разговорите, кои се надеваме дека ќе продолжат во Мексико, рече Гуаидо, бидејќи опозицијата инсистираше на „слободни и фер” избори што е можно поскоро, како и промени во судството во Венецуела.

– Ова е насочено кон зајакнување на опозицијата во нејзината улога на преговарач и можноста за договор”, изјави тој за Блумберг њуз во интервју од Каракас.

– Диктатурата мора да одговори.

Претставник на Стејт департментот рече дека САД немаат санкции.

„САД, заедно со нашите партнери и сојузници, се обидуваат да користат мултилатерален притисок за да ја придвижат Венецуела кон демократско решение”, наведе официјалниот претставник во писмениот одговор на прашањата. „Режимот на Мадуро може да го отвори патот за ублажување на санкциите со вклучување во искрени дискусии со опозицијата за да се создадат неопходните услови за да се дозволат слободни и фер избори во Венецуела.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ