Верешчук: Заврши евакуацијата на жените, децата и старите лица од челичарницата Азовстал


Фото: Фејсбук / Ирина Верешчук

Жените, децата и постарите лица се целосно евакуирани од фабриката за челик Азовстал во Мариупол, која е под опсада на руските сили, соопшти денеска вицепремиерката на Украина Ирина Верешчук.

-Наредбата на претседателот е извршена, сите жени, деца и постари лица се евакуирани од Азовстал. Овој дел од хуманитарната операција Мариупол е завршен – рече таа.

Руски Тасс јави дека денеска од фабриката се евакуирани 50 цивили, исто колку и вчера.

Евакуацијата на цивилите претставува нов предизвик за Украина, да најде излез за војниците кои ветија дека нема да се предадат.

Според украинските власти, руските сили веќе ја прегледале фабриката, па дури и стигнале до нејзините тунели.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...