Верона ја продолжи мизеријата на Аталанта

Лидерот на табелата во Првата лига, тимот на Пелистер, успешно стартуваше во Суперлигата, совладувајќи го на гости Феникс 2010 со 69:77. Битолскиот состав на полувреме имаше двоцифрена предност (32:42), а Феникс се закани само на стартот од третиот период.

Сепак, гостите од Битола го одбија нападот и повторно го вратија убедливото водство (45:57) по 30 минути игра. До крајот Пелистер рутински го приведе мечот и стигна до победа
Бојан Трајковски со 23 поени беше најефикасен на натпреварот, а Игор Кесар постигна 20 во тимот на Пелистер.

Суперлига, прво коло: Феникс 2010 – Пелистер 69:77, Еуро Никел 2005 – Гостивар 82:72, ТФТ – МЗТ Скопје Аеродром (20.април)

ТАБЕЛА: Пелистер (21-2), МЗТ Скопје Аеродром (19-3), Еуро Никел 2005 (15-8), Гостивар (13-10), ТФТ (13-9), Феникс 2010 (12-11).

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...